Yeni: Bir Coincover hizmeti olan Ledger Recover ile artık cüzdanınızı kolayca kurtarabilirsiniz

Hemen başla

Cardano cüzdanı

ADA varlıklarınızı güvence altına alın

Cardano varlıklarınızı en güvenilen donanım cüzdanıyla güvence altına alın. Soğuk depolama cüzdanları, kullanıcıların Cardano varlıklarını çevrim dışı saklayan ve gittikçe daha karmaşıklaşan internet kaynaklı tehlikelere karşı koruma sağlayan, genellikle şifrelenmiş cihazlardır.


En gelişmiş
güvenlik


Sadelik


Birden fazla para birimi

Cüzdanlarımızı keşfedin

Ledger cihazlarla Cardano yönetimi

Cardano (ADA) varlıklarınızı güvence altına alın

Ledger Donanım Cüzdanı ile Cardano dâhil birçok varlığın güvenliğini sağlayın.
Varlıklarınıza erişmenizi sağlayan özel anahtarlarınız sertifikalı ve güvenli bir çipte emniyette kalır.

Ledger Nano S

Ledger Nano S

Cardano varlıklarınızı piyasadaki ilk ve tek
bağımsız olarak sertifikalandırılmış cüzdanla koruyun.

Daha fazla bilgi
Ledger Nano X

Ledger Nano X

Ledger Nano X, varlıklarınızı koruyan, Bluetooth® etkin
Cardano varlıklarınızı korumak için CES ödüllü cihaz

Daha fazla bilgi

Cardano (ADA) varlıklarınızı nasıl yönetebilirsiniz?

Topluluğumuzun övgüsünü kazandı

Sepulveda P.

Bu kadar kolay ve kullanışlı olan başka bir ürün yok, %100 tavsiye ediyorum.

Kyle H.

Kriptolarınızı güvende tutmak için bu cihazdan ötesi yok.

Jason S.

Herkes kişisel güvenlik için bir tane edinmeli.

Antonio B.

Süper alet, %100 tavsiye ediyorum. Kendi BANKANIZ olacaksınız!

Daha fazlasını görüntüle

Cardano (ADA) nedir?

Cardano, modüler tasarıma sahip, bilim güdümlü araştırmalara ve felsefeye dayanan, merkezi olmayan ve açık kaynaklı bir akıllı sözleşmeler platformudur. Projenin gelişimi ve büyümesi Cardano Foundation, IOHK geliştirme ekibi ve Emurgo kuruluşu tarafından destekleniyor. Ayrıca projeye mühendisler, geliştiriciler ve diğer küresel katılımcılardan oluşan bir topluluk da katkı sağlıyor.

cardano_plain

Cardano (ADA) özellikleri

Cardano, token satışından yaklaşık 63 milyon dolar topladı ve "hediye kuponu" olarak adlandırılan 26 milyar adet ADA çıkarılırken toplam arz da 45 milyar ADA ile sınırlandırıldı.

Cardano ağı, akademik olarak tasarlanmış bir hisse ispatı (PoS) konsensüs mekanizmasına dayanır. "Ouroboros" olarak adlandırılan bu mekanizma, akademik hakemler tarafından onaylanmıştır. Ağa özgü para birimi olan ADA, Daedalus cüzdanı kullanılarak saklanabilir veya transfer edilebilir.

Mart ayında ana ağda yayınlanan Cardano 1.5 sürümünün ardından, Cardano ağı mevcut durumda Shelley Gelişim Aşamasındadır. Ouroboros BFT konsensüs mekanizması şu anda Ouroboros Genesisaşamasına geçiş halindedir. Bu aşama ise Shelley gelişim aşamasında protokol rolünü üstlenecektir.

Shelley ve Yaklaşan Planlar

Shelley, Cardano'nun ağı için "tam merkeziyetsizlik" olarak andığı yolun başlangıcını teşkil etmektedir. Cardano, son birkaç yıl içinde çok sıkı bir geliştirme sürecinden geçmiştir ve ağın 2019 yılında açılması beklenmektedir. İlk olarak, üçüncü taraf geliştiricilerin uygulamaları test etmelerine ve yazılım hatalarını tanımlamalarına olanak vermek için Shelley Testnet kullanıma sunulacak ve bunun ardından da Shelley mainnet (ana ağ) tam ölçekli bir şekilde kullanıma açılacaktır.

En önemlisi de Shelley, Cardano'nun erken dönem test ağlarındaki federe merkezi node'lardan önümüzdeki aylarda ADA sahipleri için staking'in etkinleştirilmiş olduğu node'lara geçişi temsil etmektedir.

Cardano, Haskell programlama dilinde yazılmış ve çok katmanlı bir mimari ile inşa edilmiştir. Ağ üzerinde çalışan akıllı sözleşmelerin yer aldığı "kontrol katmanı" ile bağlantılı olan temel katman, ağın ödeme katmanıdır ve hesap birimi de ADA'dır.

Token (yani ADA) sahipleri, çevrim içi iken doğrudan staking yapabilir veya Daedalus veya Yoroi cüzdanlarını kullanarak ağın doğrulama sürecine katılmak için ADA'ları ile yetki devri gerçekleştirebilir. Staking havuzu işleticileri, bir on-chain (zincir içi) sertifikaya karşılık gelen yetki devri yapılmış ADA'ları kontrol eder fakat yetki devri yapanlar, yetki devri yapılmış ADA'ları üzerindeki para haklarını ellerinde tutmaya ve elde edilen getirileri almaya devam ederler.

Cardano, Ouroboros PoS konsensüs mekanizmasının matematiksel olarak güvenli ve akademisyenler tarafından değerlendirilen ilk PoS konsensüs algoritması olduğunu ifade etmektedir.

Cardano Ekipleri ve Para Politikası

Üç ana ekip Cardano'yu geliştirmek üzere çalışmaktadır:

1. Cardano Foundation
2. IOHK
3. Emurgo

Cardano'nun birincil geliştirme ekibi IOHK, Ethereum Classic'in önde gelen geliştirme ekiplerinden biridir. IOHK ile ekosistemin gelişiminin kâr amaçlı/ticari kolu olan Emurgo'yu oluşturmak için de sözleşme yapılmıştır. Emurgo, blok zinciri teknolojisi hakkında eğitim kaynakları, kuluçka hızlandırıcıları, sistem geliştirme ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.

Cardano Foundation, misyonu platformun benimsenmesini artırmak, mevzuatı ve ticari standartları şekillendirmek, topluluğu büyütmek, paydaşların hesap vermesini sağlamak ve ortaklıklar kurmak olan İsviçre merkezli bir kuruluştur. Vakfa göre:

"Cardano Foundation, temel sorumlulukları Cardano'nun ve ekosisteminin geliştirilmesini gözetmek ve denetlemek olan ve genel merkezi İsviçre'de bulunan bağımsız bir kuruluştur. Cardano'yu koruyup tanıtmaya, protokolün kullanıcıları ve topluluğu adına savunmaya kararlıyız.”

İlk başta oluşturulan 26 milyar ADA token'ın yaklaşık 5,1 milyarı Cardano'nun geliştirilmesi üzerinde çalışan üç ekibe tahsis edilmiştir. Toplam arz 45 milyar token'la sınırlıdır ve üst sınıra ulaşılana dek çıkarılacak ek token'lar PoS doğrulama süreci (yani blok ödülleri) aracılığıyla önümüzdeki 24 yıl içinde çıkarılacaktır.

İletişimde kalın

Duyurulara blogumuzdan erişebilirsiniz. Basın için iletişim:
[email protected]

Bültenimize abone olun

Desteklenen yeni coin'ler, blog paylaşımları ve özel teklifler doğrudan gelen kutunuzda


E-posta adresiniz yalnızca tarafınıza Ledger bültenimizi, haberlerimizi ve tekliflerimizi göndermek için kullanılacaktır. Bültende yer alan bağlantıyı kullanarak istediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz.

Verilerinizi nasıl yönettiğimiz ve haklarınız hakkında daha fazla bilgi edinin.