Yeni: Bir Coincover hizmeti olan Ledger Recover ile artık cüzdanınızı kolayca kurtarabilirsiniz

Hemen başla

Bitcoin wallet

Secure your BTC assets

Secure your Bitcoin assets with the most trusted hardware wallet. Cold storage wallets are typically encrypted devices that store users' Bitcoin assets offline, providing a layer of security against the evolving threats emerging from being connected to the Internet.


State-of-the-art
security


Simplicity


Multicurrency

Discover our wallets

Ledger cihazlarla Bitcoin yönetimi

Secure your Bitcoin (BTC)

Secure multiple assets, including Bitcoin using a Ledger Hardware Wallet.
Your private keys, giving access to your assets, remain safe in a certified secure chip.

Ledger Nano S

Ledger Nano S

Protect your Bitcoin assets with the first and only
independently-certified Bitcoin wallet on the market.

Learn more
Ledger Nano X

Ledger Nano X

The Ledger Nano X is a Bluetooth® enabled secure and
CES award winning device that protect your Bitcoin assets

Learn more

How to manage your Bitcoin (BTC)

Ledger Live

Bitcoin'ininizi kendi masaüstü ve mobil uygulamamız Ledger Live ile doğrudan yönetin. Bakiyenizi gerçek zamanlı olarak kontrol edin, Bitcoin ve 5.500'den fazla varlığı doğrudan Ledger Live ile gönderin veya alın.

Ledger Live'ı Keşfedin

Praised by our community

Kevin L.

Cidden çok kaliteli bir cihaz ve uygulamanın arayüzü de muhteşem.

Edward M.

2 tane aldım. DHL ile çabucak geldi, süper hizmet.

Nathan W.

Kriptolarımın güvende olduğunu bilmek içimi rahatlatıyor.

Bibash L.

Harika ürün. Ledger ve Ledger Live'ı birlikte kullanmak çok keyifli. Müthiş bir kombinasyon. Bayıldım.

View more

What is Bitcoin (BTC)

Bitcoin [BTC], “Bitcoin: Eşler arası Elektronik Nakit sistemi” başlıklı meşhur whitepaper'da “Satoshi Nakamoto” adlı bilinmeyen bir kişi veya bir grup insan tarafından tanıtılan ilk merkeziyetsiz kripto paradır. Bitcoin, yalnızca elektronik ortamda yer alan ve açık kaynaklı bir yazılım olarak çıkan ilk para birimidir. Bu sayede herkes kodu inceleyip Bitcoin ağına katılabilir.

Bitcoin (BTC) features

9411

BTC şu anda piyasa değeri açısından en büyük ve en çok işlem gören kripto paradır. Oluşturulabilecek toplam arz 21 milyon Bitcoin ile sınırlıdır.

Geçmiş

Fikir, başlangıçta orijinal Bitcoin white paper'ını üreten Satoshi Nakamoto'dan gelmiştir ve bu white paper'da tamamen elektronik ve herhangi bir bankadan, hükûmetten ve merkezi otoriteden bağımsız olan bir para biriminin ardındaki ilkeler açıklanmaktadır. Başlangıç Bloku olarak da bilinen ve madenciliği yapılan ilk blok, Bitcoin'in bir alternatif olarak tasarlandığı fraksiyonel rezerv bankacılık sistemine bir atıf içeriyordu.

Madencilik ve Bitcoin ağının çalışma şekli:

Bitcoin ağının amacı, kullanıcıların birbirlerine Bitcoin göndermelerini sağlamaktır. Madencilik, zincire kronolojik olarak yeni bloklar (her blok birkaç işlem içerir) ekleyerek Bitcoin sürecini güvende tutar. Bitcoin, konsensüs algoritması olarak "proof-of-work" (iş ispatı) kullanır. Madenciler, kriptografik bir bulmacayı çözerek her işlemin doğrulanmasını sağlar ve daha sonra da doğrulanmış işlem bloklarını dağıtık deftere ekler. Bitcoin'in yerleşik ödül sistemi, başarılı madencileri birkaç Bitcoin ile tazmin eder. Bitcoin, bugüne dek oluşturulan blok zincirleri arasında proof-of-work kullanan ilk blok zinciridir. O zamandan bu yana yaygınlaşarak birçok kripto parada kullanılmaya başlamıştır.
İşlemler, kullanıcının özel anahtarından türetilmiş olan Bitcoin adresine bağlanır. Bitcoin blok zincirindeki bir işlem, Bitcoin cüzdanları arasında bir değer transferi gibi düşünülebilir. Gerçekte, daha çok bir mülkiyet devrine benzer. Bir Bitcoin alıcısı, kendi özel anahtarını kullanarak yeni edindiği Bitcoinleri kullanma hakkına sahip olur. Özel anahtarlar, işlemi imzalamak ve yeni mülkiyeti devretmek için gereklidir. İmza, işlemin imzalandıktan sonra herhangi biri tarafından değiştirilmesini de engeller. Tüm Bitcoin işlemleri sonsuza dek ağda tutulur ve bu da herhangi bir Bitcoin adresinin bakiyesi ve işlemlerinin herkes tarafından görülebileceği anlamına gelir.
Bitcoin ağındaki bir node (düğüm), Bitcoin yazılımını çalıştıran bir bilgisayardır. Bitcoin ağında tüm dünyada aktif birkaç bin node vardır ve en büyük yoğunluk Amerika Birleşik Devletleri'ndedir.
Toplam Bitcoin arzı 21 milyonla sınırlıdır ve yaklaşık 4 ila 6 milyon Bitcoin'in muhtemelen ilgili özel anahtarların kaybedilmiş olması nedeniyle şimdiden kullanılamaz olduğu düşünülmektedir.

Bitcoin hashing algoritması ve zorluğu

Bitcoin ağında, on dakikada bir madencilikle bir blok üretilir. Tam süre, madencilik yapan node'ların küresel ağının verimliliğine bağlıdır. Bitcoin Hashcash proof-of-work (iş ispatı) fonksiyonunu kullanır ve ne kadar çok node kriptografik bulmacayı çözmek için çalışırsa, çözüm de o kadar hızlı bir şekilde bulunur. Normal 10 dakikalık blok yaratım süresini korumak için hashing zorluğu algoritması iki haftada bir ayarlanır.
Bitcoin'in proof-of-work sistemi çok fazla enerji kullanmaktadır ve ağın kullanımı ile beraber elektrik tüketimi de artmaktadır. Bitcoin karşıtları, Bitcoin'in neden ölçeklenemeyeceğini ve küresel bir para birimi olarak kullanılamayacağını açıklamak için bu argümanı kullanmaktadır. Bu geçerli bir argüman olsa da Bitcoin'in savunucuları kullanılan elektriğin çoğunlukla yenilenebilir enerjiden geldiğini savunmakta ve hem işlem hızı hem de enerji maliyeti sınırlamalarını gidermek için Lightning Network gibi bir ikinci katman çözümüne güvenmektedir.
Nasıl Bitcoin satın alabileceğiniz konusunda daha fazla bilgi edinin

Stay in touch

Announcements can be found in our blog. Press contact:
[email protected]

Subscribe to our
newsletter

New coins supported, blog updates and exclusive offers directly in your inbox


Your email address will only be used to send you our newsletter, as well as updates and offers. You can unsubscribe at any time using the link included in the newsletter.

Learn more about how we manage your data and your rights.