Yeni: Bir Coincover hizmeti olan Ledger Recover ile artık cüzdanınızı kolayca kurtarabilirsiniz

Hemen başla

Algorand nedir?

Oku 3 min
Medium
Algorand nedir?
Özetle:
— Algorand (ALGO) 2019 ortalarında kullanıma açılmıştır ve Blok Zinciri Açmazının üstesinden gelmeye çalışmaktadır
— Algorand yetki devri gerektirmeyen özgün bir staking süreci kullanır; tek yapmanız gereken adresinizde biraz ALGO tutmaktır
— Algorand blok zincirinde çalışan, Algorand Standart Varlıkları (ASA) olarak bilinen başka kripto paralar da vardır
— Algorand ve Algorand Standart Varlıkları artık doğrudan Ledger Live’da yönetilebilir ve ödüller de Ledger Live’da alınabilir

Algorand artık doğrudan Ledger Live’da yönetilebiliyorken, bu yeni işlevin gerçekte ne olduğu, hedefleri ve nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi vermek istiyoruz. “Algorand nedir?” sorusuna daha yakından bakalım.

Algorand: Blok zinciri açmazını çözmek

Bu son işlevin eklenmesiyle, Algorand’ın tam olarak ne olduğunu açıklamak istiyoruz. Algorand kendinden bahsederken genellikle çoğu kripto paranın karşı karşıya kaldığı Blok Zinciri Açmazı sorununu çözmeye odaklanan bir kripto para olduğunu söyler. 2019 ortalarında kullanıma açılan Algorand (ALGO) kendi özel blok zincirine sahiptir ve bir token içermez. Zincirindeki blokları doğrulamak için Hisse İspatının (Proof of Stake, PoS) uyarlanmış bir versiyonu olan Saf Hisse İspatını (Pure Proof of Stake, PPoS) kullanır ve bunu Blok Zinciri Açmazı için bir çözüm olarak görür. Bu konsepte daha yakından bakalım.

Kripto para birimleri için üç önemli teknik faktör vardır: Güvenlik, Ölçeklenebilirlik ve Merkeziyetsizlik. Blok Zinciri Açmazına göre neredeyse tüm kripto paralar bu üç unsurdan yalnızca ikisini seçebilir ve üçüncüsü bir zorluk olarak kalır. Örneğin, Bitcoin en güvenli ve merkeziyetsiz blok zinciri olduğu için övülür. Ölçeklenebilirlik ise diğer ikisine kıyasla Bitcoin için daha büyük bir zorluk olarak görülür.

Yapay Zekadaki (AI) veri ve gizlilik ikileminin örnek bir gösterimi. | Bilimsel Diyagramı İndir
Görsel kaynağı: researchgate.net

Algorand’in Blok Zinciri Açmazına getirdiği çözüm Saf Hisse İspatı (Pure Proof of Stake, PPoS) kullanmaktır. Bu konsensüste, bir sonraki bloku kimin üreteceğinin kararı madenciliğini ilk yapan ya da en fazla yetki devrine sahip olan tarafından verilmez. Bunun yerine, oluşturulan bir sonraki bloku onaylamak için konsensüs rastgele 1.000 ALGO token seçer. Güvenliği sağlamak için yeterli sayıda doğrulayıcıyı muhafaza ederken, her bir token eşit bir şekilde aynı derecede seçilme şansına sahiptir ve bu da merkeziyetsizliği sağlar. Bu rastgele seçim süreci aynı zamanda çok hızlı bir doğrulama mekanizması oluşturmanın yanı sıra düşük bir hesaplama gereksinimi de sağlar. Kısaca ifade etmek gerekirse ölçeklenebilirliğe büyük ölçüde yardımcı olur.

Algorand Stake Etme

Algorand blok zincirindeki bir başka ilginç unsur da diğer kripto paralardakinden biraz farklı çalışan staking sürecidir. Hisse İspatı coin’lerinin birçoğu sizi ya ağda doğrulayıcı olmaya ya da kripto paralarınızın yetkisini devretmeye zorlar. Algorand’da ise durum farklıdır. ALGO sahibi olduğunuzda yapmanız gereken tek şey adresinizde en az 1 ALGO bulundurmaktır. Bu koşulu sağladığınızda otomatik olarak ödül almaya başlarsınız. Başka hiçbir şey yapmanız gerekmez! Adresinizde yeni bir işlem her gerçekleştiğinde bu ödüller otomatikman alınır. Bu işlem, biraz ALGO gönderilmesi veya alınması olabilir. Hatta beklemedeki ödüllerinizi almadan önce bile gönderebilirsiniz.

Algorand Standart Assets (ASA)

Algorand blok zinciri, ALGO dışındaki varlıkların da üzerinde çalışmasına izin verir. Bunlar aynı zamanda Algorand Standart Assets (ASA) olarak da bilinir ve Ethereum blok zincirinde ERC20 token’larına benzer bir işlev görür. Ancak önemli bir fark şudur ki belirli bir token’ı almadan önce manuel olarak onay vermeniz gerekir. Bu onaya aynı zamanda da “Opt-in” (rıza) denir. Benzer şekilde, rıza göstermeyerek (opt out) bu kabulü geri çekebilirsiniz. Rıza göstermediğiniz takdirde bunları alamayacağınız için, bu işlev “spam token’lar”ın alınmasını da etkin bir şekilde engeller.

Ledger ve Algorand

Algorand başlangıçta sadece üçüncü taraf cüzdanlar aracılığıyla yönetilebiliyordu ancak bu durum artık değişti. Kullanıcılarımıza daha fazla seçenek sunmak adına Ledger Live’a daha fazla kripto para eklemek için süregelen çabalarımız kapsamında, Algorand da bu seçeneklere eklendi. Algorand ile beraber, rıza gösterme ve göstermeme seçenekleri de dâhil olmak üzere, Algorand Standart Assets’in (ASA) de Ledger Live’a eklendiğini gururla söyleyebiliriz. Bu konuda daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Algorand’ın eklenmesiyle beraber, staking vasıtasıyla potansiyel olarak pasif ödüller kazanmak için kullanılabilecek dört kripto paramız oluyor. ALGO almanıza veya ALGO’larınızı göndermenize gerek kalmadan ödüllerinizi alabilmenize olanak vermek adına, kendinize 0 ALGO göndermeniz için bir düğme oluşturduk. Bu gönderim ücretlidir ama beklemedeki ödülleri etkin bir şekilde almanıza olanak verecektir.

Algorand’ın Ledger Live’a eklenmesiyle Ledger Live üzerinde yönetebildiğiniz birçok token’ın yanı sıra coin’lerin sayısını da 27’ye çıkarmaktan heyecan duyuyoruz. Bu, platformumuza katılacak son kripto varlık olmayacak ve ileride size daha da fazla seçenek sunmak için sabırsızlanıyoruz.

Öğrenmeye devam edin! Kriptolar ve blok zincirleri hakkında bilgi edinmekten hoşlanıyorsanız School of Block bölümümüze göz atın Blok Zincirinin Gerçek Kullanım Alanları.


Stay in touch

Announcements can be found in our blog. Press contact:
[email protected]

Subscribe to our
newsletter

New coins supported, blog updates and exclusive offers directly in your inbox


Your email address will only be used to send you our newsletter, as well as updates and offers. You can unsubscribe at any time using the link included in the newsletter.

Learn more about how we manage your data and your rights.