Yeni: Bir Coincover hizmeti olan Ledger Recover ile artık cüzdanınızı kolayca kurtarabilirsiniz

Hemen başla

Anahtarlarınız Sizde Değilse Coin’leriniz Sizin Değildir. Bu Kadar Basit.

Oku 4 dk.
Başlangıç
Anahtarlarınız Sizde Değilse Coin'leriniz Sizin Değildir
Özetle:
— “Anahtarlarınız sizde değilse coin’leriniz sizin değildir” ifadesi, fonlarınızla ilişkili özel anahtarlarınıza sahip çıkmanız gerektiği anlamını taşır.
— Kripto varlıkların nasıl harcanacağı kararını, özel anahtarlara sahip olan kişi verir. Bu anahtarlara sahip değilseniz kriptonuzu bir üçüncü tarafa emanet etmişsiniz demektir.
— Anahtarlarınız sizdeyse, fonlarınızın kontrolü tamamen sizdedir
— Anahtarlarınız sizdeyse, güvenliği de sizin sorumluluğunuzdadır; cihazlarımız tam olarak bunu sağlamak için tasarlanır

“Anahtarlarınız sizde değilse coin’leriniz sizin değildir” ifadesi, kripto para dünyasında meşhur ve aynı zamanda çok önemli bir ifadedir. Anahtarlarınızın sahibi değilseniz coin’lerinizin kontrolü gerçek anlamda sizde olmaz. Sebebini merak ediyor musunuz? Aradığınız cevap bizde; gelin, derinlemesine bakalım.

“Anahtarlarınız” ne demek?

Tıpkı banka hesap numaraları gibi, kripto paralar da bir alıcı adresine gönderilir. Bu adres, teknik olarak açık anahtar terimiyle ifade edilir. Birisi size Bitcoin gönderdiğinde, gönderilen yer açık anahtarınızdır. Açık denmesinin sebebi, kriptolarınızı tehlikeye atmadan herkese gönderebilecek olmanızdır.

Öte yandan, açık anahtarınıza bağlı başka bir anahtar daha bulunur. Bu da özel anahtardır. Bu anahtar hayati önem taşır. Özel anahtara erişebilen herkes, açık anahtarın bağlı olduğu fonlara ulaşabilir. Daha basit bir ifadeyle, parolaya benzeyen özel anahtarlar, sizi gerçek sahip olarak tanımlayan birer araçtır. “Anahtarlarınız sizde değilse coin’leriniz sizin değildir” ifadesinde bahsedilen anahtar, özel anahtarınızdır.

Coin’lerinize erişmek ile sahip olmak arasındaki fark

Favori kripto borsanızda oturum açtığınızda hesabınızdaki coin’lerin sahibi gibi görünebilirsiniz. Ne de olsa bunlara erişmek için oturum açtınız, değil mi?

Yanlış. Varlıklarınızın kontrolü tamamen sizdeymiş gibi görünebilir… Ta ki platformun izin verdiğinden fazla veya belirli bir sınırın altında kripto para çekmeye çalışana kadar. Üstelik kripto borsası, yaptığınız kripto para işlemlerinden kesinti yapabilir. Hesabınızdaki kripto varlıkların özel anahtarlarına siz değil, onlar sahip olduğu için bunu rahatlıkla yapabilirler.

Bu durum sadece borsalarla sınırlı değildir; fonlarla ilişkili anahtarlara sahip olmanıza izin vermeyen tüm cüzdan sağlayıcıları için geçerlidir. Özel anahtarlara sahip değilseniz fonların gerçek sahibi siz sayılmasınız, üçüncü bir tarafa emanet etmiş olursunuz. Bu, esasen, hesabınızdaki kripto paralarla istediklerini yapabilecekleri anlamına gelir.

Anahtarlarıma sahip olmam neden önemli?

Anahtarlarınızı bir üçüncü tarafa emanet edip, fonlarınızı onların gözetimine bırakmak yerine anahtarlarınızın tek sahibi olmayı istemeniz için bir sürü neden var.

En bariz olanı, özel anahtarları kazara kötü niyetli taraflara emanet etme ihtimalidir. Paranızı kötü niyetli bir üçüncü tarafa emanet ederseniz muhtemelen tekrar göremezsiniz. Neyse ki bu durum, köklü firmalarda pek yaşanmaz.

Ancak o zaman bile kendi paranızın kontrolü tamamen sizde olmaz. Yukarıda belirtiliği üzere, maksimum çekim limiti veya hizmetlerinin kullanımıyla ilgili ücretler gibi belli kısıtlamalar koyabilirler. Büyük emek harcayarak kazandığınız parayla ne yapabileceğinizin kararını onlar verebilir. Ayrıca platformlarında herhangi bir teknik sorun yaşanırsa, kripto paralarınıza erişiminiz esasen sekteye uğrar. Özetle, anahtarlarınız sizde olmadığı sürece finansal özgürlüğe ulaşmadığınız gibi fonlarınız da başkalarının insafına kalır.

Üstelik platformun sistem güvenliği konusunda da kontrolünüz yoktur. Kripto paranızın güvenliğini onlara bırakıyorsunuz demektir. Maalesef, yıllar içinde, büyük hack olayları sonucunda 2 milyar dolar civarında bir tutar çalınmıştır.

Özel anahtarlarınızın sahibi siz olursanız, tam tersi durum geçerli olur. Özel anahtarlarınız sizde oldukça kendi kurallarınızı belirleyebilirsiniz. Kendi kripto paralarınız ile ne yapıp yapamayacağınızı söyleyen başka kimse olmaz. Anahtarlarınız sizde olduğu sürece, coin’leriniz tamamen sizin olur ve finansal özgürlüğün tadını çıkarabilirsiniz.

Anahtarlarınızın sizde olması büyük bir sorumluluk da getirir: bu özel anahtarların sadece sizde bulunduğundan emin olmalısınız. Başka biri bunları ele geçirirse kripto paralarınıza erişip onları alabilir.

Biz işte tam burada devreye giriyoruz.

Ledger: Anahtarlarınız ve coin’leriniz güvende

Ledger olarak, finansal özgürlüğe giden yolda özel anahtarlarınız, dolayısıyla kripto paralarınız için en yüksek seviyede güvenliğe sahip olmanızı sağlayan donanım cüzdanlar üretiyoruz.

Cihazlarımız, özel anahtarlarınızı bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza ifşa etmeden saklar. Böylece, bilgisayaranız hack’lense bile, değerli kripto varlıklarınıza erişemezler. Donanım cüzdanlarımızda, en karmaşık fiziksel saldırılara bile karşı koymak için Secure Element olarak bilinen en üst düzey güvenlikteki çipleri kullanıyoruz.

Donanım cüzdanlarımız sayesinde kullanımı kolay, erişilebilir ve aynı zamanda güvenli bir çözüm sunarak kullanıcılarımıza gönül rahatlığı sağlıyoruz. Kısacası, bizim cihazlarımız sayesinde anahtarlarınız sizde kalmaya devam ediyor ve kendi coin’lerinize güvenle sahip olabiliyorsunuz.

Ancak bununla da sınırlı değil. Ustalıkla hazırlanmış Ledger Live yazılımımız sayesinde varlıklarınız üzerinde tam kontrole sahip olmakla kalmıyorsunuz. Bunun yanında, birçok kripto parayı aynı anda yönetmek, doğrudan favori coin’lerinizi satın almak ve hatta staking yoluyla bazı coin’leri pasif olarak arttırmak için kullanabileceğiniz tek bir platform sunuyoruz. Tüm bunları, kendimiz için belirlediğimiz yüksek güvenlik standardını koruyarak gerçekleştiriyoruz. Ledger Live, yıllar içinde, kripto para dünyasına giriş yapmak isteyen herkes için merkezi bir başlangıç noktası haline geldi. Birbirinden güzel yeni özellikler eklemek adına çalışmalarımızı da sürdürüyoruz.

Öğrenmeye devam edin! Kriptolar ve blok zinciriyle ilgili bilgi edinmekten hoşlanıyorsanız School of Block bölümümüze göz atın Kriptonuzu Nasıl Güvende Tutarsınız?


İletişimde kalın

Duyurulara blogumuzdan erişebilirsiniz. Basın için iletişim:
[email protected]

Bültenimize abone olun

Desteklenen yeni coin'ler, blog paylaşımları ve özel teklifler doğrudan gelen kutunuzda


E-posta adresiniz yalnızca tarafınıza Ledger bültenimizi, haberlerimizi ve tekliflerimizi göndermek için kullanılacaktır. Bültende yer alan bağlantıyı kullanarak istediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz.

Verilerinizi nasıl yönettiğimiz ve haklarınız hakkında daha fazla bilgi edinin.